בדיקות סוניות

אם זה עתה יצאתם לדרך עם פרויקט בנייה, אולי של הבית החדש שלכם ואולי של העסק או המפעל, סביר להניח ששמעתם את המונח בדיקות סוניות אבל אתם לא לגמרי מבינים מה זה ולמה אתם צריכים לשלם על זה. אז בשורות הבאות נסביר לכם בדיוק מהי בדיקה סונית, מדוע חשוב לבצע אותה, איך מבצעים אותה, איך בוחרים את החברה המבצעת, כמה עולה הבדיקה וכל פרט אחר שיכול לסייע לכם לקבל את ההחלטות הנכונות והטובות ביותר עבורכם ולהבין טוב יותר לקראת מה אתם הולכים.

לפני בדיקות סוניות – יסודות המבנה

בדיקה סונית היא בדיקה שמיועדת לאתר פגמים ביסודות של מבנה לאחר יציקת היסודות וכדי שתוכלו להבין מהי בדיקה סונית וכיצד מבוצעות בדיקות סוניות, נסביר תחילה על היסודות עצמם. הבית או המבנה שלכם יושב למעשה על הקרקע אך נתמך על ידי יסודות הפזורים בכמה נקודות תחת שטח הבית. מיקומי היסודות נקבעים על ידי מהנדס קונסטרוקטור שאחראי על כל הנושא של יסודות ושלד המבנה ומיקומם המדויק בשטח מסומן על ידי מודד מוסמך. מיקומים אלה נקבעים על פי ניתוח של מבנה הקרקע על ידי יועץ קרקע, שכן המטרה היא להוביל את היסודות במיקום כזה ולעומק כזה שבסופו של דבר יבטיח את התבססות היסודות על גבי שכבת סלע קשה עד כמה שניתן, בהתאם לתנאי הקרקע.

קידוח כלונסאות ליציבות המבנה

לאחר סימון המיקומים הנדרשים בשטח, מבוצע תהליך שנקרא קידוח כלונסאות. בשלב זה מבוצעים קידוחים אל תוך הקרקע בקוטר הנדרש ולעומק הנדרש, בהתאם להוראות הקונסטרוקטור כפי שהן מפורטות בתכנית הבנייה. קידוח זה חייב להתבצע על ידי אנשי מקצוע מומחים והוא חייב להיות אנכי לגמרי ביחס לקרקע. לאחר השלמת הקידוח עוברים הקדחים תהליך של הכנה וריפוד ולאחר מכן מוחדרים אליהם הכלונסאות עצמם. הכלונס הוא אוסף של מוטות פלדה המחוברים זה לזה בתצורת כלוב בכדי ליצור מכלול אחיד וחזק מאוד של פלדה. הכלונסאות מוחדרים פנימה, מיוצבים בצורה אנכית וממורכזים בתוך הקדח ולאחר מכן מבוצעת יציקה של הבטון, שלמעשה ממלאת את כל נפח הקדח ומקבעת את הכלונס במקומו. בתום היציקה, אמורים לבצבץ מעל פני היציקה קצות מוטות הפלדה של הכלונס. לאחר חמישה ימים של ייבוש הבטון ניתן לבצע את הבדיקה הסונית.

מהי בדיקה סונית?

כעת, לאחר שהיסודות יצוקים ויבשים, ניתן לבצע את הבדיקה הסונית. בדיקה זו מיועדת לאתר ליקויים בכלונס או ביציקת הבטון לאחר השלמת היציקה וזאת באמצעות שימוש בטכנולוגיה של גלי קול. הרעיון המרכזי של הבדיקה הסונית מבוסס על שליחת גלי קול אל תוך עומק הכלונס וקליטת גל הקול שחוזר ולאחר מכן פענוח הפער בין גל הקול שנשלח פנימה ובין גל הקול שהוחזר. לפני ביצוע הבדיקה יש לוודא שאזור היציקה נקי לחלוטין מכתמי בטון, ממתכות שונות ואפילו מאבנים קטנות, מסמרים או ברגים תועים. לאחר הכנת השטח, מחובר מכשיר סוני מיוחד אל אחד ממוטות הכלונס שמבצבץ מחוץ ליציקה, וזאת באמצעות חיישן מיוחד לקליטת גלי קול. לאחר חיבור החיישן, לוקח איש המקצוע פטיש פלסטיק ייעודי ונותן מכה על מוט אחר של הכלונס, שגם הוא מבצבץ מעל פני היציקה. מכה זו שולחת גל קול אל מעמקי היסוד עד לקצה העמוק של הכלונס ולאחר מכן חוזר מעלה ונקלט על ידי החיישן. הנתונים נשמרים במכשיר ועל הפעולה הזו חוזרים מספר פעמים עבור כל אחד מהמוטות.

כעת, לאחר שתועדו כל הנתונים מכל המוטות ומכל היסודות, נלקח כל החומר למעבדה ושם עובר המידע פענוח. בתהליך הפענוח, נבחנים כאמור הפערים בין גלי הקול שנשלחו ובין אלו שהוחזרו, וכן נבחנים סממנים מחשידים כמו רטטים, תהודה חריגה וכן הלאה. הגורם המקצועי שמפענח את המידע חייב להיות בעל ניסיון רב על מנת להיות מסוגל להבחין בניואנסים קטנים שיכולים להצביע על פגמים גדולים, לגלות פגמים נסתרים בתוך סממנים מינוריים וכן הלאה. חשוב להבין שתוצאות בדיקה סונית הן לרוב לא חד משמעיות, וכאן נכנסת לתמונה למעשה הרמה המקצועית של הגורם המבצע והגורם המפענח, שהוא בדרך כלל אותו איש מקצוע.

האם בדיקה סונית היא כמו בדיקה אולטרסונית?

לצורך בדיקת יסודות מבנים, ישנה בדיקה נוספת שגם היא מבוססת על גלי קול ולה קוראים בדיקה אולטרסונית. יחד עם זאת, בדיקה זו מיועדת ליסודות גדולים ורחבים הרבה יותר, למשל יסודות של גשרים גדולים, מבני תשתית, גורדי שחקים וכדומה. לצורך בדיקה אולטרסונית יש ליצור את ההכנה הנדרשת וזאת באמצעות הצבת שני צינורות חלולים משני צידי הכלונס, שגם הם הופכים למעשה לחלק קבוע מהיסוד לאחר יציקת הבטון. צינורות אלה מיועדים האחד להכנסת מקלט קטן והשני להכנסת משדר קטן. את שניהם יחד מנמיכים עד לעומק השיא של היסוד ולאחר מכן מעלים אותם בצורה איטית ומדורגת תוך שהמשדר שולח גלי קול והמקלט קולט אותם. כל הנתונים מתועדים ולאחר מכן מבוצע פענוח של המידע.

מה עושים אם נתגלו פגמים ביסודות במסגרת בדיקות סוניות?

ובכן הבשורה הטובה היא, שבמרבית המקרים עוברות בדיקות סוניות בהצלחה ואין כל צורך לבצע תיקונים. יחד עם זאת, מעת לעת עשויים להופיע פגמים במסגרת תוצאות הבדיקה ובמקרה כזה צריך המהנדס הקונסטרוקטור לבחון את התוצאות לעומק ולהחליט כיצד להתמודד עם הבעיה. במידה ומדובר בפגם זניח, אין כל צורך לבצע פעולה כלשהי. במידה והפגם שמתגלה עלול ליצור בעיה משמעותית ליציבות והחוזק של היסוד יש שתי אפשרויות: האחת היא לבצע חפירה לאורך היסוד עד להגעה לאזור הפגם ולבצע תיקון כנדרש. אפשרות זו היא ריאלית אך ורק אם הפגם מתגלה בקרבת גובה פני הקרקע. האפשרות השנייה היא לבנות יסוד חדש לחלוטין במיקום חלופי שייתר את הצורך להשתמש ביסוד הפגום. ככלל, איך שאומרים, כל האפשרויות פתוחות והכל תלוי בראש ובראשונה בהחלטה שמקבל המהנדס הקונסטרוקטור ולאחר מכן בשיקולי עלות תועלת.

כמה עולה בדיקה סונית?

בדיקות סוניות הן לא שירות זול במיוחד והסיבה לכך היא שמדובר בציוד מאוד מקצועי ובעיקר באנשי מקצוע מאוד מנוסים שבהחלט יכולים לגבות תשלום נאה על הניסיון והידע המקצועי שמאפשר להם לעסוק במקצוע. על הגורמים המקצועיים שמבצעים בדיקות סוניות, ובין המובילים שבהם תוכלו למצוא את חברת פייל טסט שמתמחה בביצוע בדיקות סוניות, מוטלת אחריות רבה לבצע את הבדיקה בצורה מקצועית ומדויקת, כשיש לא מעט אלמנטים שיכולים לעוות את תוצאות הבדיקה, אפילו בורג קטן או אבן קטנה שנותרה על יציקת הבטון ויכולה להשפיע על גלי הקול שמועברים בכלונס לאורך הבדיקה. מעבר לכך, מאחר ומדובר בבדיקה שעוסקת ביסודות המבנה, על הגורם המקצועי לבדוק את עצמו שוב ושוב על מנת להבטיח שהתוצאות הן מהימנות ושהמסקנות אליהן הוא מגיע מהימנות גם הן.

ואחרי שאמרנו את זה, את הגורם המקצועי שמבצע בדיקות סוניות כדוגמת פייל טסט, אמור לגייס הקבלן המבצע, המהנדס או האדריכל האחראי על הפרויקט, ולבטח לא הלקוח עצמו. אתם רק צריכים לוודא שהגורם הוא אכן מקצועי ושלא נבחר על ידי הקבלן רק בגלל שהוא הזול ביותר ושהבדיקה מבוצעת בצורה מקצועית ויסודית. מפקח בנייה יוכל לסייע לכם לעניין זה אבל על כך אולי במאמר אחר.

שתפו פוסט זה

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email

ליצירת קשר מוזמנים להשאיר פרטים או להתקשר

בדיקות סוניות

אם זה עתה יצאתם לדרך עם פרויקט בנייה, אולי של הבית החדש שלכם ואולי של העסק או המפעל, סביר להניח

בדיקה סונית מחיר

בדיקה סונית היא בדיקה הכרחית לביצוע לאחר יציקת בטון ביסודות מבנה. בדיקה זו מיועדת לבחון את הימצאותם של ליקויים ופגמים

תקן כלונסאות

כלונסאות הם השלד החזק של היסודות והיסודות הם הרגליים החזקות של המבנה כולו. מה זה כלונס? כיצד נקבע גודל הכלונס

בדיקת כלונסאות

האם ולמה צריך לבדוק את הכלונסאות? באילו שלבים של תהליך הבנייה מתבצעת בדיקת כלונסאות? איך מתבצעת הבדיקה כאשר הכלונסאות יצוקות

בדיקה סונית לבטון

יסודות הם לחלוטין לא הרכיבים היחידים שמשפיעים על יציבותו וחוזקו המבני של מבנה, אבל הם ללא ספק אחד החשובים שבהם.

התקשרו עכשיו