בדיקה סונית לבטון

יסודות הם לחלוטין לא הרכיבים היחידים שמשפיעים על יציבותו וחוזקו המבני של מבנה, אבל הם ללא ספק אחד החשובים שבהם. בעולם מושלם, לאחר שיצקנו את היסודות היינו רוצים מאוד לבחון אותם בצורה ויזואלית לכל אורכם ולוודא כי אין כל פגם שיכול להשפיע על חוזקם של היסודות ובהמשך לכך גם של המבנה עצמו. אלא שהיסודות, לאחר בנייתם, קבורים עמוק בתוך האדמה ואין שום דרך לבחון אותם בצורה ויזואלית וזה המקום בו אנחנו יכולים להיעזר בגלי קול באמצעות בדיקה סונית לבטון. מהי בדיקה סונית? מדוע חשוב לבצע אותה? האם היא רלוונטית רק ליסודות מבנה או שניתן ליישם אותה עבור כל מכלול בטון? כל התשובות לכל השאלות, בשורות הבאות.

מדוע חשוב לבדוק את איכות הבטון?

את השורות הללו פתחנו עם הדוגמא של יסודות מבנה כמכלולים הנדסיים חשובים מאוד שעלינו לבחון את איכותם לאחר יציקתם. יחד עם זאת, אבטחת איכות של בטון חייבת להתבצע עבור כל מכלול של בטון, בין שמדובר ביסודות המבנה ובין שמדובר בשלד המבנה. לעניין חשיבות בדיקת איכות הבטון, נאמר את הדברים הבאים: עצם העובדה שאנחנו יכולים להביט מבחוץ ולראות משטח בטון אחיד, לא אומר שזה באמת מה שקורה בתוך המשטח, בתוך העובי הנסתר שלו. עוד נאמר כי מכלול בטון משיג את חוזקו מרציפות הבטון ומהאופן בו "יושבים" בתוכו מוטות הברזל שבמקרה של יסודות נקראים כלונסאות.

ביציקת בטון, כל חלל אוויר שנוצר בתוך הבטון יכול להפחית מחוזקו המבני של המכלול כולו. למעשה, כאשר קיים כיס אוויר בתוך הבטון, החלק שמעל כיס האוויר נשען למעשה על אוויר ולא על כל הבטון שנוצק מתחתיו ובכך נפגע מאוד החוזק המבני שלו. גם בהיבט של מיקום מוטות הברזל, ישנה השפעה גדולה מאוד על החוזק המבני של מכלול הבטון במקרה בו מוטות הברזל עומדים בדיוק במרכז היציקה בצורה תקינה ונכונה לעומת מקרה בו המוטות זזים לצד המכלול או מתפזרים או מתקרבים זה לזה יתר על המידה, במהלך ביצוע היציקה. בדיקת איכות הבטון מיועדת בדיוק למטרה זו, קרי להבין מה קורה בפנים והאם תוצאת היציקה עומדת בסטנדרטים ההנדסיים הנדרשים.

מהי בדיקה סונית וכיצד היא מתבצעת?

מאחר ואין לנו דרך לבחון את יציקת הבטון בצורה ויזואלית, גם כאשר מדובר ברכיבי שלד מעל פני הקרקע, אנו רוצים להיעזר בטכנולוגיה שיכולה לחדור אל תוך מעבה הבטון, לאסוף נתונים ולדווח לנו עליהם בדרך החוצה. הטכנולוגיה הזו נשענת על גלי קול ומכאן השם בדיקה סונית לבטון. בדיקה זו מתבצעת על ידי שליחת גל קול אל תוך מעבה הבטון ובדיקת גל הקול שחוזר החוצה ממנו. הפער בין הגל שנשלח ובין הגל שהוחזר, יכול לספר לנו הרבה על איכות הבטון. גל הקול נוצר באמצעות מתן מכה בעזרת פטיש פלסטיק על אחד ממוטות הברזל הבולטים מעל פני השטח. קליטת גל הקול החוזר מתבצעת באמצעות חיישן מקלט המוצמד אל קצהו של מוט אחר באותו מכלול. את שני גלי הקול הללו מתעדים היטב ולאחר מכן יושבים ומפענחים את התוצאות באמצעות מערכות מחשוב מתקדמות. בסיום התהליך מופק דו"ח המפרט פגמים וליקויים שנמצאו בבדיקה ובהתאם לכך המלצות לביצוע תיקונים.

על אילו מכלולים ניתן לבצע את הבדיקה?

כאמור, אחד המכלולים שבהם מיושמת בדיקה סונית לבטון באופן קבוע הוא מכלול היסודות. עבור כל יסוד מבוצעים כמה וכמה מחזורי בדיקה וכל היסודות צריכים להיבדק ללא יוצא מן הכלל. יחד עם זאת, בדיקה סונית לבטון היא בדיקה שאותה ניתן ליישם ואף מיישמים, עבור כל מכלול בטון מזוין שבו מוטמעים מוטות ברזל בדומה לכלונס בתוך יסוד המבנה. במילים אחרות, בדיקה סונית היא בדיקה שניתן ליישם גם בקירות בטון המרכיבים את שלד המבנה, עמודי תמך של גשרים ומחלפים, מעטפת בטון של מגדלי מגורים או מגדלי משרדים וכן הלאה. בדיקה סונית לבטון היא בדיקה שיודעת לתת בדיוק את אותו הערך עבור כל מכלול של בטון מזוין ועל כן אפשר ונכון לבצע אותה בכל סוג של מכלול בטון על מנת לוודא את איכות היציקה ואיכות המכלול כולו.

בדיקה סונית לבטון יכולה להתבצע בצורה סדרתית, למשל במפעלים לייצור מכלולי בטון טרומיים שלאחר מכן מובלים אל אתר הבנייה להקמת המבנה. הבדיקה יכולה להתבצע, וכך היא מתבצעת לרוב, גם בצורה ניידת באמצעות איש מקצוע המגיע למקום עם מערכת המחשוב שבאמצעותה מבוצעת הבדיקה, חיבור המערכת אל מכלול הבטון דרך מוט הברזל המבצבץ מהבטון, וביצוע פענוח של הנתונים לצורך הפקת דו"ח המלצות.

מי מבצע את הבדיקה?

בדיקה סונית לבטון היא בדיקה מקצועית מאוד שחייבת להתבצע על ידי אנשי מקצוע המתמחים בתחום זה. לכאורה נראית הבדיקה כמו פרוצדורה פשוטה של מתן מכה עם פטיש פלסטיק וקליטת גלי קול באמצעות מכשיר שיודע לעשות את זה בעצמו, אלא שבמהלך בדיקה סונית לבטון יכולות להתעורר שלל בעיות שעלולות לעוות לחלוטין את תוצאות האמת אם לא עושים נכון את הבדיקה. למעשה, ישנו תקן ייעודי המגדיר בדיוק את הפעולות שיש לבצע כהכנה לביצוע הבדיקה. כך למשל, אם על יסוד הבטון שקבור בתוך האדמה מונח מטבע תמים, הרטט של המטבע יכול לעוות לחלוטין את התוצאות. אם מוט הברזל מכוסה בשכבת חלודה, שכבת חלודה זו יכולה לעוות מאוד את גלי הקול המעובדים. איש מקצוע הוא האיש שאחראי לבצע את הבדיקה, לפענח את התוצאות וגם לוודא שהבדיקה מתבצעת בתנאים האופטימליים עבורה. ישנן חברות וגורמים פרטיים המציעים את השירות של ביצוע בדיקה סונית לבטון ואפשר למצוא אותם בחיפוש פשוט באינטרנט.

שתפו פוסט זה

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email

ליצירת קשר מוזמנים להשאיר פרטים או להתקשר

בדיקות סוניות

אם זה עתה יצאתם לדרך עם פרויקט בנייה, אולי של הבית החדש שלכם ואולי של העסק או המפעל, סביר להניח

בדיקה סונית מחיר

בדיקה סונית היא בדיקה הכרחית לביצוע לאחר יציקת בטון ביסודות מבנה. בדיקה זו מיועדת לבחון את הימצאותם של ליקויים ופגמים

תקן כלונסאות

כלונסאות הם השלד החזק של היסודות והיסודות הם הרגליים החזקות של המבנה כולו. מה זה כלונס? כיצד נקבע גודל הכלונס

בדיקת כלונסאות

האם ולמה צריך לבדוק את הכלונסאות? באילו שלבים של תהליך הבנייה מתבצעת בדיקת כלונסאות? איך מתבצעת הבדיקה כאשר הכלונסאות יצוקות

בדיקה סונית לבטון

יסודות הם לחלוטין לא הרכיבים היחידים שמשפיעים על יציבותו וחוזקו המבני של מבנה, אבל הם ללא ספק אחד החשובים שבהם.

התקשרו עכשיו